Amazon’un Uzay Şirketi Yine Çığır Açtı!

Amazon’un Uzay Şirketi Yine Çığır Açtı!

Geçtiğimiz Kasım ayında(23.11.2015) Amerika’nın Teksas eyaletinde fırlatılan New Shepard adlı roket atmosfere kadar çıkıp başarılı bir şekilde fırlatıldığı yere geri inmişti. Dünyaca ünlü ‘Amazon’ online satış şirketinin sahibi Jeff Bezos’a ait ‘Blue Origin’ adlı özel uzay şirketi bu başarısıyla bir roketi geri indirebilen ilk şirket olmuştu. Aşağıdaki videoda Blue Origin şirketinin kasım ayındaki, çığır açan ilk fırlatışını izleyebilirsiniz.

Bu başarıdan yaklaşık iki ay sonra ünlü girişimci Jeff Bezos kasım ayındaki fırlatmada kullanılan roketin tekrar deneneceğini, böylece gerçekten yeniden kullanılabilir olup olmadığını göreceğimizi söyledi. Önceki fırlatmada kullanılan New Shepard roketi Dünya’dan fırlatılıp 101 kilometre irtifaya erişecekti, ardından dikey bir şekilde fırlatıldığı noktaya geri iniş yapması planlanıyordu. 

Blue Origin tarafından geçtiğimiz cuma Youtube üzerinden yayınlanan videoda, New Shepard roketinin Texas’tan fırlatılışı ve inişi gösterildi. Aynı roketi tekrar kullanarak “fırlat, indir ve tekrar et” sistemi geliştiren Blue Origin firması insanlığa Uzay Turizmi’nin kapılarını araladı. New Shepard roketinin nihai amacı roketin taşıdığı kapsül ile bir miktar insanı atmosfer dışına çıkarıp 4-5 dakika boyunca muazzam bir Dünya manzarası ile yerçekimsiz ortam keyfini yaşatmak ve tabiki başarılı bir şekilde geri indirmek. Jeff Bezos’un ücreti ne olursa olsun insanların böyle bir eğlence için sıraya gireceklerini düşünmesini onun girişimciliğinin sadece lafta olmadığının bir kanıtı.

Şimdiye kadar çok yüksek maliyetlere sebep olan atmosfere roket fırlatma işlemi, yeniden kullanılabilir roketler sayesinde hatırı sayılır derecede ucuzlayacak. Roket sektöründeki bu devrim Uzay’da yaşama ve çalışma projelerinde de ışık tutacak. Aşağıda Blue Origin’in geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen ikinci fırlatmasının videosunu izleyebilirsiniz.

İnternet devi Amazon’un ve The Washington Post gazetesinin sahibi Jeff Bezos geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada Blue Origin firmasının roketlerin iniş sırasında yaşadığı denge sorununu çözdüğünü söyledi. Kendisinin de roket destekli dikey iniş hayranı olduğunu ayrıca belirtti. Jeff Bezos’un dikey inişe hayranlığının sebebi sorulduğunda ise şu şekilde cevap verdi: “çünkü milyonlarca insanı uzayda yaşatmak ve çalıştırmak için çok ama çok güçlü roket iticiler inşa etmemiz gerekiyor ve dikey iniş mimarisi bu ihtiyacı beklenmedik derecede karşılıyor.”

Hatırlayacağınız üzere Blue Origin firmasının elde ettiği bu başarıya benzer olarak Elon Musk’ın Uzay şirketi SpaceX’in de bir çalışması vardı. SpaceX şirketi uzay yolculuğunu ucuzlatarak roketleri uçaklar kadar işlevsel ve tekrar kullanılabilir hâle getirmeyi planlıyordu. SpaceX’in Falcon 9 roketi projesiyle ilgili olarak TIKLAYINIZ.

Blue Origin ve SpaceX firmalarını bu alanda birbirlerine rakip olarak görünüyorlar ancak hedefledikleri şey benzer olsa dahi aralarında birçok temel fark bulunuyor. Bu farkları bir başka yazıda ayrıntılı olarak ele alalım.

Uzay Çağı

Cevap verin