Cyborglar Doktor Oktopus Olma Yolunda

Cyborglar Doktor Oktopus Olma Yolunda

Spiderman-2 filmini hemen hemen herkes bilir. Doktor Octopus’un kontrolden çıkan yapay kollarının işlevselliğini ve kendisine ne gibi avantajlar sağladığını bundan tam 12 sene önce görmüştük. (Doktor Octopus sahnesi için TIKLAYIN). Aradan geçen onca zamanda insan vücuduna eklenecek yapay akıllı uzuv çalışmaları birbirini kovaladı. Bu çalışmalar artık somut ürünler ortaya koymaya başladı. (Eksoiskelet ve yapay uzuvlara daha önce de değinmiştik).

Georgia Teknoloji Merkezi’nde (Georgia Tech) robotik kolları kullanarak müzik enstitüsünde insan kabiliyetlerini geliştirmek amaçlı çalışmalar yürütülüyordu. Geçtiğimiz çarşamba günü ise yayınladıkları video ile bateristler için ekstra bir kol geliştirdiklerini gösterdiler.

Gil Weinberg, (Baba-oğul ünlü baterist Max ve Jay Weinberg ile karıştırmayın. Onlar başka: BAKINIZ) geçtiğimiz bir-iki seneyi kolsuz bateristler için robot prostetik kollar üzerinde çalışarak geçirmiş. Weinberg şimdi ise herhangi bir özrü olmayan bateristlere üçüncü, ekstra bir kol kazandırmak peşinde.

Robotların yakın ve uzak gelecekte birçok iş alanını domine edeceği hakkında daha önce de yazmıştık (Robot Devrimi). Şimdi ise bunun somut örneğini görmekteyiz. Akıllı yapay kollar ile oluşacak ‘Cyborg Bateristler’ Neil Peart’ü bile işsiz bırakabilir 🙂

Gil Weinberg’in geliştirdiği kolun teknik özelliklerinden bahsedecek olursak, yukarıdaki videoda gördüğünüz gibi bu yapay uzuv omuz kısmına yerleştiriliyor diyebiliriz. Robot kol, Cyborg Baterist’in el hareketlerini takip ederek daha önce programlandığı şekilde ritmini ve konumunu ayarlıyor. Bu kollar bateristin jestlerini biliyor ve kendini ona göre ayarlıyor. Parçayı duyarak hatırlama özelliğine de sahip bu kollar adeta üçüncü bir kol gibi işlev görüyor. Bu sayede parçaya ekstra ritim eklenmiş oluyor. Ayrıca eklenen bu ritmin hatasız bir şekilde çalınıyor oluşu robot kolları insanlardan bir adım öteye taşıyor. Yani zamanla Cyborg Baterist’ler Neil Peart gibilerden daha kusursuz ve etkili sololar çalabilir duruma gelebilir. Bu da zaman içerisinde naturelciler, robotikler diye müzikseverleri ayırabilir. Konserler cyborg konserleri ve doğal konserler diye ayrılabilir veya haberlere ‘ünlü cyborg baterist’ şeklinde ifadelere rastlanabilir.

“Doktorların üçüncü bir kolu olduğunu ve bu kolla işinin ameliyat sırasında ne kadar kolaylaşacağını düşünün. Teknisyenlerin ekstra bir elinin olması tamir işlerini ne kadar kolaylaştıracağını hayal edin. Müzik; dakik, hassas ve sürekli hareketler üzerine temellendirilmiştir. Bu seviyeye artırılmış insan (human augmentation) ve üçüncü kol ile gelmek bence mükemmel bir yol.” -Gil Weinberg

Georgia Üniversitesi’nde çalışmaları yürüten departmanın yaptığı açıklamaya göre bu gelişmenin bir sonraki adımı jestleri hatırlayan ve taklit eden yapay koldan ziyade, beyin dalgaları ile yönlendirilebilen yapay kollar geliştirmek ve bu sayede Cyborg Baterist’lerin gücüne güç katmak, zamanla kendi doğal kollarını kontrol ediyormuş gibi yapay kollarını yönetebilmek.

Benzer olarak MIT’nin (Üniversite) destekleyici yapay uzuvlar çalışmalarına örnek olarak aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ek olarak, Pentagon’un savaşta yaralanan, el, kol, bacak gibi uzuvlarını kaybeden askerleri rehabilite etmek için cyborg kolları araştırdığını ve takip ettiğini belirtmek istiyorum. Yakın zamanda Google’ın (yeni adıyla Alphabet) DARPA, Star Wars filminden hatırlayacağınız Luke Skywalker’ın kolu gibi yapay kollar üretmek üzerinde çalışıyor. Ayrıca insan beyni ile wireless kontrollü uzuvlar üretmek üzerinde çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. Devrim nitelikli gelişmelere hazır olun!

Uzay Çağı

Cevap verin