SpaceX Tekrar Kullanılabilir Falcon 9 Roketini Okyanusa İndirmeyi Deneyecek!

SpaceX özel Uzay şirketi kısa bir süre içerisinde yörüngeye bir uydu daha bırakmayı planlıyor. Bu da onlara tekrar kullanılabilir Falcon 9 roketlerini denemek için yeni bir şans veriyor. Fakat bu sefer SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk 21 Aralık 2015’te yaptıkları gibi karada değil, okyanus üzerinde yüzen bir platforma iniş yapılmasını istiyor. Eğer geçtiğimiz ayda olduğu gibi bu planlarında da başarılı olurlarsa tekrar kullanılabilir roketler şirketin operasyonlarıyla özdeşleşecek gibi görünüyor. Bu proje başarıyla sonuçlanırsa Uzay endüstrisinin dinamiklerini tamamen değiştirebilir.

SpaceX Uzay’a fırlatılan roketi görevini tamamladıktan sonra kalktığı yere dönmesini karada başarmıştı, ancak okyanusta denedikleri fırlatmalar daha önce üç kere başarısızlıkla sonuçlandı. Aşağıdaki video bu üç denemeden birinin kaydını içeriyor. SpaceX her şeye rağmen fırlattıkları roketi okyanus üzerinde geri getirebileceklerini kanıtlamak istiyor.

Beklenen fırlatma için verilen ilk tarih 17 Ocak. Fırlatılacak roketin görevi ise NASA’nın Jason-3 Ocean Monitoring (okyanus gözetleme) uydusunu yörüngeye yerleştirmek.

Falcon 9 roketi ve beraberindeki uydu Kaliforniya Hava Kuvvetleri Vandenberg Üssü’nden fırlatılacak. Okyanus seviyelerini gözlemlemekle görevli uyduyu yörüngeye yerleştirdikten sonra, roketin ana iskeleti Dünya’ya düşecek. Düşme sırasında iticileri sayesinde yavaşlayacak ve okyanus üzerinde belirlenen hedefe inmeyi deneyecek.

17 Ocak 2016’da fırlatılması planlanan Falcon 9 roketi, 21 Aralık 2015 gecesi fırlatılıp geri indirilen roket değil, tamamen yeni üretilmiş taze bir Falcon 9. 21 Aralık gecesi kullanılan roket muhtemelen hiç kullanılmayacak, çünkü Musk o roketin özel olduğunu ve geri getirebildikleri ilk roketi bir daha karadan ayırmayı düşünmediklerini söyledi. Musk, rokete yapacakları testlerle tekrar kullanılabilir olduğunu kanıtladıktan sonra roketi sergilenmek üzere bir yere koyacaklarını da ekledi.

Uzay Çağı

Yorumlar

  1. Mefkure Ocak 13, 2016
    • Uzay Çağı Ocak 16, 2016
  2. Ömer Tarık Koç Ocak 13, 2016
    • Uzay Çağı Ocak 16, 2016

Cevap verin