Güneş Sistemimizdeki İki Bodyguard: Saturn ve Jupiter

Güneş Sistemimizdeki İki Bodyguard: Saturn ve Jupiter

Yeni uzay simülasyonlarından elde edilen verilere göre eğer gaz devleri Jupiter ve Saturn Güneş sistemimizde olmasaydı veya yörüngeleri Dünya’dan sonra olmasaydı, bizim için Dünya üzerinde hayat olmayabilirdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA, araştırma merkezinin yapmış olduğu araştırmalara göre, Güneş sistemimizde bulunan iki gaz devi, Jupiter ve Satürn, sistemi dengeliyor ve Dünya’yı büyük ve hızlı cisimlerden koruyor. Yani Güneş sisteminde başına buyruk gezen devasa cisimlerin Dünya’ya çarpmamasını sağlama görevi Jupiter ve Saturn’e verilmiş. Onlarda bu zamana kadar görevlerini büyük bir başarıyla yerine getirmişler. Gaz devlerinin Dünya üzerindeki bu etkisini Ay’ın oluşumu ile ilgili teorilerin de bazılarıyla birebir alakalı olduğunu söyleyebiliriz.

 

güneş sistemi

NASA’nın Gaz devleri, Jupiter ve Saturn’ün Dünya üzerindeki bu etkisini keşfeden biriminde çalışan Tom Barclay şunu söyledi, “Eğer Güneş sisteminde gaz devleri bulunmasaydı, o zaman şimdikinden çok daha farklı bir Güneş sistemi olurdu”. Barclay ve mesai arkadaşlarının keşfettiği bu şiddetli etkiler periyodik olarak gezegenler üzerinde devam ediyor. Bazen bir gezegen üzerindeki atmosferi yok edip o gezegende hayat olmasını imkansız hâle getirebiliyorken bazen de aynı bizim dünyamızda olan gibi hayat verebiliyor.

Barclay ve ekibi gaz devlerinin Güneş sistemindeki bu etkisini çok gelişmiş bir Uzay simülasyonu ile keşfetti. Mars boyutundaki bir gezegen embriyosunu Güneş sisteminde gaz devleri ile ve onlar olmadan simüle ederek aralarındaki farkları analiz ettiler. Gaz devlerinin sisteme kattığı açısal momentum olmadan (gaz devleri olmadan) simüle edilen Güneş sisteminde geri kalan küçük sistem ve parçaları çabucak dağıldı. Gaz devlerinin eksikliğinde Güneş sistemindeki Oort bulutundaki parçalar çok daha geniş ve tehlikeli bir şekilde dağıldı. Sistemdeki gezegenler bu buluttaki parçaların kendilerine çarpmasına elverişli hâle geldi. Ayrıca gezegenler Güneş sisteminin dışından gelecek kuyruklu yıldızlar ve başka cisimlere açık hedef hâline geldi. Jupiter ve Saturn’ün olduğu Güneş sisteminde ise her şey dengeli ve mükemmel bir uyum içerisinde hareket ediyor.

Son olarak Barclay’ın dediğine göre, “Gaz devlerinin etkileri çok nadir görünmüyor fakat kesinlikle yaygın etkiler değil, ancak bunları görmek için simülasyonda gerçekten yüksek rakamları gözlemleyerek, uzun seneler ileri gitmeniz gerekli”.

Cevap verin