Isaac Asimov ve Bilim-Kurgu

Isaac Asimov

Kimi yazarlar vardır kendileri hayatta olmasalar da geride bıraktıkları eserler yüzyıllar boyunca sanki daha bugün yazılmışçasına diriliğini koruyarak okuyucuya da her defasında farklı bir haz verir. Hatta bu eserler sadece birer yapıt olarak kalmaz aynı zamanda filmlere, tiyatrolara da konu olur, dahası birçok kişinin ufkunu genişleterek, yazar adaylarına da yol gösterici nitelikte eser değeri taşır. İşte Isaac Asimov’da bunlardan yalnızca biri, hatta en iyileri diyebiliriz sanırım…

Peki Kimdir Isaac Asimov?

Isaac Asimov bilim – kurgu yapıtlarının efendisi, insanlara bilim – kurguyu sevdiren, hayal gücü sınır tanımayan bir yazar olarak bilinir. Kendisi Rus asıllı bir ABD vatandaşıdır. Henüz 3 yaşında iken ailesi ile birlikte Rusya’dan ABD’ye göçmüşlerdir. Bu nedenle olsa gerek hiçbir zaman Rusça öğrenmemiştir. Her ne kadar yazarımızın doğum tarihi tam olarak bilinmese de kayıtlara 2 Ocak 1920 olarak geçmiştir. Yazar,1942 yılında Gertrude Blugerman ile evlenmiş, bu evliliğinden iki çocuğu olmuş ancak 1973 yılında eşinden boşanarak, Janet Jeppson ile dünya evine girmiştir. Isaac ASİMOV, esasen Boston Üniversitesinde Biyokimya Profesörü olmasına rağmen, yazarlık ve bilim – kurgu daha çok dikkatini çekmiş olacak ki, yazarlığı seçmiş ve ilk yazarlık deneyimine de bilim – kurgu ile başlamıştır. Bu alandaki ilk eseri de 1941 yılında yayımlanan Nightfall isimli bilim – kurgu yapıtıdır.

ESERLERİ!

Isaac Asimov’un sadece bilim – kurgu değil bunun yanında popüler bilim kitapları da yazmıştır. Bilindiği kadarıyla yaklaşık olarak 500’ün üzerinde kitapları bulunmaktadır. ASİMOV, sadece bilim-kurguda değil fantezi alanlarda da pek çok eserler bırakmıştır. Ayrıca yeri gelmişken söylemeden geçmeyelim yazar. Bilim – kurgu öykülerini 20 yaşından önce yazmaya başlamıştır. Müthiş bir hayal gücü… Şimdi gelin bu eserlere biraz göz atalım.

Ölü Gezegen, Güneşin Tanrıları, Şafağın Robotları, Kurtarıcı, Sonsuz Tohumları, Zamandan Kaçış, İmparatorluk Kurulurken, altın Galaksi, Galaksi Çöküyor, Vakıf Kurulurken, Vakıf, Vakıf ve İmparatorluk, ikinci Vakıf, Vakfın Sınırı, Vakıf İleri, Vakıf ve Dünya , Dolu Dolu Yaşadım, Bilim ve Buluşlar Tarihi, Dün Bugün Yarın, Robot Öyküler Antolojisi, Karadul Bulmacaları, Sonsuzluğun Sonu, Üç Robot Yasası, Uzayın Bekçileri, Melezler Venüste, Ben Robot, Güle Güle Dünya Son Öyküler, Patlayan Güneşler Üstnovaların Taşıdığı Gizler, Yeryüzü ve Uzay, Uzayın Sınırları, Bilinmeyen Tehlike, İnsanlığın Geleceği Dünyamızı Tehdit Eden Felaketler, Marslılar, Dünya Dışı Uygarlıklar, Dünya Hepimize Yeter, Hedef Beyin, Asi Gezegen Tyrran, Çelik Mağaralar, Uğursuz Gezegen Galactica, Evrenin Çantaları.

Isaac Asimov

Isaac Asimov’un Bilindik ve Anlamlı Sözleri!

Hayatının büyük bir bölümünü yazıp okuyarak geçiren yazarın, topluma mal olmuş bir çok anlamlı sözleri bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizler için toparlamaya çalıştık;

● Yaşamın tümü nükleik asittir, kalanı ise yorumdur.

● Aramızdaki en cahil, en eğitimsiz, en az yaratıcı, en az düşünen insanlar, bizim rehberlerimiz ve liderlerimiz haline gelmiş, çürük ve çocuksu inançlarını bizim sırtımıza yükleyerek okullarımızı, kütüphanelerimizi ve evlerimizi işgal etmişlerdir. Şahsen ben buna oldukça içerleniyorum.

● İnsanlar dünyanın düz olduğuna inandıkları zamanlarda haksızdılar. Dünyanın küre şeklinde olduğunu düşündüklerinde de haksızdılar. Fakat eğer dünyanın küre şeklinde olduğuna inanmanın düz olduğuna inanmak kadar yanlış olduğunu düşünüyorsanız sizin bakış açınız, bu ikisinin toplamından daha yanlıştır.

● Ölüm zamanım yaklaşsa da cehenneme veya daha da kötüsü cennete gitmekten korkmuyorum. Ölümün bir hiçlik olmasını bekliyorum ve beni ölüm korkusundan kurtardığı için ateizme şükran duyuyorum.

● Sen sonsuza dek şarkılara, övgülere, yüceltilmeye, ilahilere, güç ve hakimiyete, zafere, büyüklüğe, kudrete, ululanmaya, görkeme, kutsallığa ve krallığa layıksın, diye duama başlıyorum. Bunları söyleme sebebim O’nun bunları duymaya ihtiyacı olduğundan değil ben kimin karşısında dua ve istekte bulunduğumu hatırlıyayım diyedir.

● Şiddet acizlerin son sığınağıdır.

● Aklın, Sokrates’ten bu yana yobazlık ve hurafeye karşı açtığı savaş henüz kazanılmış değildir.

● Yaratılışçılar, bir teoriyi, bütün gece sarhoş olduktan sonra hayal ettiğin bir şeymiş gibi zannediyorlar.

● Doktor bana 6 dakikalık ömrümün kaldığını söyleseydi, biraz daha hızlı yazardım.

● Bilimsel çalışmalarda insanları en çok heyecanlandıran şey. “buldum, buldum” cümlesi değil, “Allah Allah” burada çok saçma bir şey görüyorum cümlesidir.

● Benim için yazmak basitçe parmaklarımın arasında düşünmek.

● Hayat zevkli, ölüm huzurludur. Sıkıntılı olan aradaki geçiştir.

● Nefes almakla aynı sebep yüzünden yazıyorum; yapmasaydım ölürdüm.

● Doğru olanı yaparken, ahlaki hislerinizin yolunuza çıkmasına hiçbir zaman izin vermeyin.

● Evren içindeki maddelere kıyasla öyle muazzamdır ki. Tek bir kum tanesini barındıran, yirmi mil uzunluğunda, yirmi mil eninde ve yirmi mil yüksekliğinde bir binayla kıyaslanabilir.

● Bilgisayarlardan değil, onların eksikliğinden korkuyorum.

● Düzgün okuduğunda, incil ateizm için en büyük güçtür.

● Her şeyi bildiğini düşünen insanlar, içimizde gerçekten her şeyi bilenler için büyük sıkıntı kaynağıdır.

…Ve Perde!

Isaac Asimov, 1983 yılında geçirdiği bay-pas ameliyatı sonrasında kendisine enfekte kan verilmesi nedeniyle AIDS hastalığına yakalanmış ve 6 Nisan 1992 tarihinde de vefat etmiştir. Ancak arkasında öylesine bir dev arşiv bırakmıştır ki, yüzyıllar geçse de her daim hatırlanacak ve kendinden sonra gelen tüm yazar adaylarına ışık tutmaya devam edecektir. Ne yazık ki Isaac Asimov’un meşhur bilim-kurgu serisi ‘Vakıf Serisi’ basımı durduruldu. Umarız ilerleyen günlerde bu kıymetli eserler tekrar baskıya girer.

Son Söz!

Sevgili bilim – kurgu meraklıları, bu yazımızda sizlere; yazdığı kitaplarla, yapıtlarıyla bir idol haline gelmiş, eserleri tüm dünyada en çok satanlar arasına girmiş ve elbette genç yazarlara bir önder niteliğinde olan ünlü yazar Isaac Asimov’u tanıtmaya çalıştık. Umarız genç, daha yolun başında olan yazar adaylarına bir nebze olsun yol gösterici nitelikte bir yazı olmuştur.

Kazandığı Ödüller!

● 1965 yılında Nebula Best Short Story ödüllerine aday olarak gösterilen; Founding Father,

● 1965 yılında Nebula Best Short Story ödüllerine aday olarak gösterilen; Eyes Do More Than See,

● 1972 yılında Nebula Best Novel ödülünü kazandığı; The Gods Themselves,

● 1973 yılında Hugo Best Novel ödülünü kazandığı; The Gods Themselves,

● 1975 yılında Hugo Best Novellette ödülüne aday olarak gösterildiği; That Thou Art Mindful Of Him,

● 1976 yılında Nebula Best Novellette ödülüne aday olarak gösterildiği; The Bicentennial Man,

  1977 yılında Hugo Best Novellette ödülünü kazandığı; The Bicentennial Man,

● 1982 yılında Nebula Best Novel ödülüne aday olarak gösterildiği; Foundation’s Edge,

● 1983 yılında Hugo Best Novel ödülünü kazandığı Foundation’s Edge,

● 1984 yılında Hugo Best Novel ödülüne  aday olarak gösterildiği; The Robots Of Dawn,

● 1986 yılında Nebula Best Short Story ödülüne aday olarak gösterildiği; Robot Dreams,

● 1987 yılında Hugo Best Short Story ödülüne aday olarak gösterildiği; Robot Dreams,

● 1992 yılında Hugo Best Novellette ödülünü kazandığı; Gold

Anlaşılacağı üzere Isaac Asimov; 1963, 1972, 1977, 1983, 1992 ve 1995 yıllarında Hugo Ödüllerini, 1972, 1977 ve 1987 yıllarında da Nebula Ödüllerini almaya hak kazanmıştır.

Uzay Çağı

Cevap Yok

Cevap verin