CERN: IŞIK HIZI AŞILDI!

IŞIK HIZI AŞILDI!

CERN’deki bilim adamları, atomaltı(atomdan daha küçük partiküller) parçacıkların ışık hızını geçtiğini açıkladı. Bu iddialarını testlerle ispatladıkları takdirde ünlü fizikçi Albert Einstein’ın “Özel Görelilik Kuramı” CERN tarafından çürütülmüş olacak.

ışık hızı

Türkiye’nin ortak olduğu Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi(CERN) İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olarak biliniyor. CERN’de yapılan deneyler sonucu atomaltı parçacıkların ışık hızını aştığı iddia edildi. Fizikçiler, bu atomdan küçük partiküllerin bilinen fizik yasalarına aykırı şekilde hareket ettiklerini, ışık hızını aştıklarını duyurdu. CERN’nin fizikçileri bu iddiaya İsviçre’deki Alp Dağları’nın uzantısı Apenin Dağları altındaki bir tesisten fırlatılan nötrinoların yaklaşık 700 kilometre uzaklıktaki bir başka tesise saniyenin milyarda birinden daha hızlı bir şekilde vardığını hesaplayarak ulaştı. (Nötrinolar hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN)

Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın 1905 yılında yayınlanan Özel Görelilik Kuramı’na veya diğer adıyla İzefiyet Teorisi’ne göre hiçbir cisim ışık hızından daha hızlı gidemez. Dolayısıyla eğer CERN’in ışık hızını aşma iddiaları doğrulanırsa Albert Einstein’ın teorisi çökmüş olacak.

CERN’in Uluslararası Araştırma Grubu’nun sözcüsü Antonio Ereditato’nun yaptığı açıklamalara göre keşif üzerinde araştırmalar hâla devam ediyor ve bu keşif üzerinde birçok test daha yapılması gerekiyor. Ereditato, testlerden elde edecekleri sonuçlarla keşiflerinin doğrulanması durumunda bilim dünyasını ve temel fizik kurallarını derinden etkileyeceklerini belirtti. Sonuçların ayrıca ABD’den ve Japonya’dan araştırmacılarca da bağımsız olarak doğrulanması gerektiğini vurgulayan bilim adamı araştırmalarına güvendiklerini söyledi.

Her ne kadar Antonio Ereditato araştırmalarına güvendiklerini söylese de CERN hata olasılığına karşı temkinli hareket ediyor. Buna karşılık, devam eden araştırmalardan elde ettiklerini verileri paylaşarak hata payını en aza indirmeyi planlıyor.

Peki ışık hızını aşmak ne ifade ediyor?

Bu sorunun çok kapsamlı, teknik-teorik cevabı verilebilir ancak olayı en basite indirgersek ışık hızını aşmanın zamanda yolculuk, ışınlanma gibi sonuçlar doğurabileceği teoriler arasında. Ayrınca ışık hızını baz alarak belirlediğimiz Uzay mesafeleri ışık hızının aşılması ile bambaşka boyuta taşınabilir. Uzay-zaman kavramı ırkımız adına değişebilir. Bu sefer Dünya değil Güneş sistemi hatta Samanyolu Galaksi’si köy haline gelebilir.

Uzay Çağı

Cevap verin