Nanobot İlk kez Canlı Üzerinde Denendi!

Nanobotlar ilk kez bir canlıda denendi!

Kaliforniya Üniversitesi’nde (https://ucsd.edu/) çalışan araştırmacılar herhangi bir yan etkisi olmayan, mikroskobik boyutlardaki makineleri canlı bir farede denedi. Farenin mide dokusuna yerleştirilen nanobotlar bu dokunun içerisinde tıbbi maddeler(çeşitli yararlı yükler) taşıdı ve bu işlem sonrası herhangi bir yan etki gözlemlenmedi.

Mide içerisindeki maddelerle etkileşime girerek gaz baloncukları çıkaran ve bu sayede itiş gücü elde eden mikro-motorlara sahip nanobotlar başarılı bir şekilde kobay farenin midesine yerleştirildi. Araştırmada kullanılan bu minik robotlar yaklaşık 20 mikrometre boya ve 5 mikrometre ene sahip. Dışı çinko ile kaplanmış bu incecik nanobotlar farenin midesine ulaştığında dış kaplamasındaki çinko farenin sindirim enzimlerinde bulunan hidroklorik asit ile tepkimeye girerek hidrojen baloncukları oluşturuyor. Oluşan bu baloncuklar tıpkı mikro boyuttaki bir roket gibi çalışıp minik robotları iterek hedeflerine ulaşmalarını sağlıyor. 

Baloncuklarla oluşturdukları hareket ile saniyede 60 mikrometre hıza ulaşabilen nanobotların amacı farenin mide duvarına ulaşıp baş kısımları ile mide duvarına girmek ve daha sonra taşıdıkları nano boyuttaki tıbbi yükleri mide dokusuyla buluşturmak.

nanobot

Araştırmacılar farenin midesine enjekte ettikleri nanobotların 12 saat sonra mide duvarına ulaştıklarını ve taşıdıkları yükü başarılı bir şekilde mide dokusuna yerleştirdiklerini belirtti. Elde ettikleri bu başarı ile nanobotların etkisini ve sağlamlığını kanıtlamış oldular. Daha sonra bu kobay fare üzerinde ötanazi yaparak nanobotların herhangi bir yan etkisi var mı, yok mu anlamaya çalıştılar. Farenin midesini açarak doku zararı olup olmadığına baktılar ve herhangi bir doku zararına rastlamadılar. Bunun dışında, yayılan herhangi bir toksik, zehirli madde izine de rastlanmadı. Farenin midesinde gözlemledikleri her şey normaldi ve her şey beklentileri doğrultusunda gerçekleşti. Hatta nanobotları çevreledikleri çinkonun fare için çok amaçlı işlev gördüğünü, hem nanobotun hareketini sağladığını, hem de fare için bir besin olduğunu belirttiler.

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, elde edilen bu başarının geleceğin tıbbı için çok önemli olduğunu söylediler. Geliştirdikleri nanobotların üretilmiş ilk kendi kendini hareket ettirebilen taşıyıcı nanobot olduğunu ve bu alanda yapılacak gelişmelere kendilerinin öncü olacağını belirttiler. Adrese teslim ilaç sevki metodunun kanıtlanmış ilk örneğini başaran bu ekip çalışmanın ne zaman insanlar üzerinde deneneceğine veya insanlar üzerinde denebilirliğinin testinde dair herhangi bir tarih vermedi.

Yakın gelecekte bu ve bunun benzeri heyecan verici buluşlar hastalıkları tedavi etmede çok büyük önem arz edecek gibi görünüyor. Gerek kanser tedavisinde gerek bölgesel veya noktasal müdehale gerektirecek herhangi bir hastalıkta kullanılabilecek bu mikro boyuttaki robotlar insan damarlarında gezip damar tıkanıklarını giderebilir, hiçbir hastalık olmasa dahi check-up amaçlı kullanılabilir.

Mikro boyuta indirilen akıllı robotlarla yapılabilecekleri saymakla bitiremeyiz. Hayal gücünüzü bu konuda devreye sokun ve uzaktan kontrol edilebilen mikro robotlarla, nanobotlarla neler yapılabileceğini bir düşünün.

Eğer bu haber dikkatinizi çektiyle bu araştırma ACS dergisinde bütün ayrıntılarıyla yayınlanmış. ACD dergisindeki ilgili makale için TIKLAYIN.

Cevap verin