Rusya’nın 10 Yıllık Nükleer Motor Planı

Rusya Federasyonu Uzay’ın Derinliklerini Keşfetmek için Atom Enerjisiyle Çalışan Motor Geliştirmek İstiyor!

roscosmosRusya Federasyonu Uzay Ajansı, Roscosmos, gelecek on senelik planlarını açıkladı. Roscosmos’un Rus hükümetine sunduğu on senelik gelişim planına göre Rusya atom enerjisiyle çalışan prototip bir motor geliştirecek. Rusya’nın nükleer bir reaktörü bulunan bu motorla hedefleri büyük. Bekledikleri motoru geliştirdikleri takdirde bu motoru kullanarak uzayın derinliklerine ve galaksimizin uzak köşelerine keşif yapmayı planlıyorlar.

Nükleer motor üzerindeki çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Rus Devleri Atom Enerjisi Kooperatifi, Rosatom sözcüsü Andrey Ivanov’a göre atom enerjisiyle çalışan motor çalışmaları şimdiye kadar olması gerektiği gibi gitmiş. Ivanov çalışmaların bu hızla devam edeceğinden ve belirlenen takvime uyulacağından emin. Dolayısıyla atomik motorun beklenen sürede, on senede, bitirileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Atom enerjisiyle çalışan, nükleer reaktörlü bir motor üretimi Roscosmos’un Rusya Hükümeti’nin onayına sunduğu 2016-2025 Federal Uzay Programı’nın parçası.

Galaksimizin uzak köşelerini keşfetmek için de günümüz motorlarından farklı bir motor teknolojisinin geliştirilmesi gerekiyor. Bu motorun inşasının uzay keşiflerine çok daha geniş ve yeni bir ufuk kazandıracağı aşikar. Nükleer reaktör ile çalışacak atomik bir motor bu yeni ve farklı teknolojiye örnek olabilir.

“Nükleer motor inşa etme gibi projeler aynı zamanda fosil yakıtlara alternatif enerji kaynakları üretme yolunda da büyük önem taşıyor.”

Geçtiğimiz pazartesi günü Rosatom projenin bazı kısımlarının tamamlandığını açıkladı. Ivanov, “Projenin iki önemli ayağını tamamlamış bulunmaktayız” şeklinde bir açıklamada bulundu. Nükleer reaktörün kasası test edildi ve bu testlerde kasanın yüksek basınç altındaki direnci denendi. Ayrıca kasanın 3 boyutlu olarak metal değerleri, kaynak noktaları ve konik bileşimleri ölçüldü. Kasayı oluşturan özel elementler içerisindeki motorun yüksek sıcaklığa dayanıklı ve aşırı radyasyonda dirençli olarak çalışmasını sağlayacak şekilde inşa edildi. Yani projenin hızla ilerlediği yolunda elle tutulur gelişmeler görmek mümkün.

Aslında Uzay Keşiflerinde Nükleer Enerjiye Yabancı Değiliz:

Günümüzde, NASA’nın Voyager sondası ve Pioneer uzaygemisi gibi keşif araçları enerji ihtiyacını radyoaktif plutonyum-238 elementinden ısı oluşturup bu ısıyı elektriğe dönüştürerek sağlıyor. Bu işlemi de radyoizotop termoelektrik jeneratörler (RTG)  sayesinde yapıyor. Bu atomik, nükleer jeneratörler 1960’lı yıllardan bu güne kullanılmakta. Uzun süreli ve insansız uzay görevlerinde güneş enerjisi panelleri yeterli enerji sağlayamayacağı için bu yola başvuruluyor. Özellikle Uzay’ın karanlık ve uzak bölgelerinde veya gezegenlerin karanlık taraflarında güneş enerjisi kullanmak mümkün olmadığından enerji üretiminde nükleer elementlere başvuruluyor.

Cevap verin