Sanal Gerçeklik: 2016 Neler Vaat Ediyor?

Birçok video oyununun amacı oynayıcılarını bulunduğu yerden alıp başka diyarlara götürmektir. Oyun yapımcıları bizim etiğimizi, ahlakımızı sınamak, içgüdülerimizi tetiklemek ve hayal gücümüzü keşfetmek için bizi bambaşka dünyalara sokar. Yıllardır oyun endüstrisi daha iyi grafikli, daha akıllıca dizayn edilmiş ve daha derin senaryolu oyunlar yaparak kendini geliştirmiştir. Peki 2016’da sanal gerçekliğin(Virtual Reality, VR) yaygınlaşmasıyla oyun endüstrisi nasıl etkilenir? Çoğunluğun umudu video oyunu sektörünün sanal gerçeklik ile çok daha ileriye sıçrayacağı yönünde.

Yukarıdaki projeler ışığında Elite Dangerous, EVE Online ve Star Citizen gibi uzay simülasyonuna dayanan oyunlar oyuncuları için başından kalkmak istemeyecekleri bir tecrübe yaşatmayı amaçlıyor. Hedefleri bu yönde olan oyunların tam olarak başarıya ulaşması için gerekli olan şey ise; sanal gerçeklik.

 

 

Videoda gördüğünüz gibi oyunun oynayan herkesi farklı etkileyen çeşitli sürükleyicilik kademeleri var. Bu çeşitlilik ve farklılık kimisine göre müzikle alakalıdır, kimisine göre grafiklerle. Aslında, birçok uzay simulatörü projesi oyuncuların yaşadığı her şeyi kapsar: ses ve müzik dizaynı, grafik olarak kusursuza yakın olması, akıllı-zeki diyaloglar, gerçekçi kontroller vs. Bu sayede ilgi alanları nasıl olursa olsun oynanış ve içeriği itibariyle bütün oyunculara hitab edebilirler. Uzay simulatörlerinin bugüne kadar iyi bir iş çıkardığı bir gerçek, ancak atladıkları bir şey var ki o da bu oyunların oluşturduğu puzzle’ın eksik kalan tek parçası: sanal gerçeklik.

Eğer herhangi bir uzay oyunu oynamışsanız, size saçma gelmiş olan şey bir kulaklı ve klavye kullanarak Uzay’ın derinliklerinde tam yol gidiyor olmanızdır. Bu saçmalığı iyice sorun edindiyseniz ise ayağınıza bir pedal, bilgisayarınıza da sesli komut sistemi almış olabilirsiniz, ancak yinede üstesinden gelemeyeceğiniz şeyler vardır. Mesela, hâlâ odanızda veya ofisinizde oturuyor olmanız ve önünüzde bir ekran olmasıdır. Dolayısıyla siz oyununuzu oynarken gerçek dünya hâlâ sizin arkanızdadır.

 

 

İşte sanal gerçeklik tam bu noktada devreye girer ve odandaki koltuktan bir uzay gemisi kokpitine gidersin. Yani seni oturduğun yerden kaldırır ve götürmek istediği (sana sen gitmek istiyormuşsun gibi gelir) yere götürür. Başını sağa sola çevirebilir, arkana bakabilirsin, içerisinde bulunduğun dünyayı incelersin, hatta ve hatta eğer oradaki bir şeyi daha yakından görmek istersen başını yakınlaştırabilirsin. İşin bu kısmı oyun tutkunlarının uzun zamandır aradığı bir şey ve bu teknoloji içinde bulunduğumuz sene evlere girmeye çok yakın.

HTC Vive ve Oculus Rift ürünlerini geliştirenler bir süredir sanal gerçeklik üzerine çalışmalar yürütüyorlar ve sanal gerçeklik sürecini olabildiğince zahmetsiz hâle getirmek gibi bir hedefleri var. Yukarıda bahsettiğim EVE Valkrie ve Elite Dangerous gibi uzay simülasyonları hedef olarak bir sonraki seneyi, 2017, gösteriyor. İddialarına göre bu oyunlar sanal gerçekliğin zirvesi olacaklar.

Son olarak şunu da belirtmeliyim ki, her ne kadar sanal gerçeklik evlere girecek, çok yaygınlaşacak şeklinde tahminler yürütülse de ürün fiyatlarının ve maliyetinin hiç ucuz olmayacağı kesin. Ucuzluk bir yana, bu teknolojinin bilgisayar, xbox ve playstation gibi sistemlerden hiç azımsanmayacak özellikler istiyor. Dolayısıyla sanal gerçeklik herkese hitap etmesine rağmen hedef kitlesi olarak gerçekten böyle bir teknolojiye harcayacak parası olanları seçiyor diyebiliriz. Belki aynı internet kafeler gibi sanal gerçeklik kafeleri açılır ve insanlar denemek için dahi olsa sanal gerçeklik ile tanışabilir. Şahsi  kanaatim sanal gerçeklik tutkunlarının bu ürünün fiyatı ne olursa olsun ona ulaşmak için ellerinden geleni yapacakları yönünde.

Murat Atalay

Yorumlar

  1. Ömer Tarık Koç Ocak 17, 2016
    • Uzay Çağı Ocak 18, 2016

Cevap verin