Sinemanın Hayatımıza Etkileri

Sinemanın Hayatımıza Etkileri

Geleceği Planlamada Filmlerin Yeri ve Sinemanın Etkileri

Sinema çoğumuzun haftasonu tatillerini veya boş zamanlarını değerlendirmek için kullandığı bir eğlence aracı. Sürekli çıkan yeni filmler, fragmanlar belki her hafta gidilebilecek güzel bir film bizim bu konudaki merakımızı, isteklerimizi ayakta tutan şeylerden bazıları.

camera-1149041_1920

Öncelikle sinema endüstrisinin büyüklüğünden bahsetmek istiyorum. Sinema sektörü her sene daha da büyüyor. İşte bu yüzdendir ki bundan 20-30 sene önceki haliyle kıyaslandığında 3 kattan daha fazla büyümüş olduğunu görüyoruz. 1985 yılında Amerikada toplam 3.75 milyar dolar olan sektör 2015 yılına gelindiğinde 11.25 milyar dolara ulaşmıştır. Her sene yaklaşık 15 milyar insan sinemaya gitmektedir. Ki bu da dünya nüfüsunun 2 katına yakın bir sayı…

Ve filmler için çok büyük PR kampanyaları yapılıyor. Yakınlarda gösterime giren The Martian filmini bu konudaki bariz örneklerden biri olarak görüyorum. Filmin gösterime girmesine az bir zaman kala NASA’nın mars yüzeyinde su bulunduğunu açıkladığını biliyor muydunuz (Filmin galasından 4 gün önce). Bu konuda yönetmen Ridley Scott un tepkisi ise zaten biliyordum şeklinde olmuştur.

Veya daha farklı bir PR kampanyası olan The Dark Knight(Kara Şövalye) filmine bakalım.

 

Videounun sonunda söylendiği gibi tam 10 milyon insan 75 ülkenin sokaklarında bu film kampanyası için yürüyüşler yapmış.

Görüldüğü gibi sinema sektörü NASA üzerinden bile reklam yaptırabilecek, 10 milyon insanı sokaklara dökebilecek çok güçlü bir sektör.

sinema-ve-tiyatroda-indirim

Hal böyle olunca filmler artık sadece sanat için yapılmıyor. Yapımcılar ekonomi dünyasında önemli bir yer ediniyor. Dünya çapında gösterime sokulan filmlere çok büyük reklamlar alınıyor. Filmler sayesinde turizme yönelik ülke tanıtımları, kültürel tanıtımlar yapılıyor. Mesela bir İngiliz şirketine göre İngilterede filmler için harcanan her 1 sterlin, ülkeye 1.5 sterlinlik turizm geliri olarak geri dönmekte. İnsanlara politik propagandalar yapılıyor. Son yıllarda Hollywood da çekilip Ortadoğu’da geçen filmlere baktığımızda bunları çok belirgin bir halde görüyoruz.

Elinde bu kadar büyük bir psikolojik güce sahip olan bu insanlar tabi ki bunu bilimde de kullanmışlardır. Bilim kurgu filmlerinin bazıları insanlara ilham vermesi ve halkı bilimsel yeniliklere hazırlamak amacıyla çekilmektedir. Bu tarz filmlerde yer alan ürünlerin daha sonradan icat edilmeleri de buna dayanır. İşte bizim ilgimizi çeken nokta da burası. Gelecek yazılarda bu filmleri ve anlatmak istedikleri fikirleri incelemeye devam edeceğiz.

Ahmet Burak Çanakcı

Cevap verin