SpaceX Falcon 9 ile Başardı!

SpaceX Başardı!

Dün akşam Türkiye saati ile 20:00-21:30 arasında canlı olarak yayınlanan SpaceX özel uzay şirketinin NASA’nın Jason 3 uydusunu geri dönebilir Falcon 9 roketiyle yörüngeye taşıdı ancak roketin inmesi planlanan okyanustaki iniş platformu Falcon 9 için mezar oldu. Uzay Çağı ekibi olarak canlı izlediğimiz fırlatmayı fırlatmanın çok öncesinde yaklaşık 30.000, fırlatma sırasında ise 100.000 kişiden fazla canlı izleyen vardı. Anlaşılan tarih yazması beklenen fırlatmanın meraklısı çoktu. Fırlatmayı sisli ve soğuk havaya rağmen fırlatma yerinden izleyen sayısı azımsanmayacak birkaç grup vardı. Aksilik o ki, tam Falcon 9 roketinin inişi sırasında ciddi bir yayın arızası yaşandı ve roketin inişini izleyemedik. Sunucular bozuntuya vermeden “200mil ötede Wi-Fi bulmak kolay olmuyor” gibi bir açıklama yaptı. Bu sabah Elon Musk(SpaceX şirketinin sahibi) İnstagram hesabından yayınladığı Falcon 9’un iniş sırasında yaşadığı talihsizliği yazının sonundan izleyebilirsiniz. Ayrıca haberin önbilgisi için TIKLAYIN.

falcon 9

Peki bunu infilakın neresi başarı?

Öncelikle şunu belirmek isterim ki, SpaceX şirketi öncelikli görevi olan Jason 3 uydusunu başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirdi. Yani gerçekleştirmesi gereken asıl görevi sorunsuz tamamladı. Bu konuda eksik bir şey yok. Bize başaramadı gibi gelen şey ise iniş sırasında bacaklarından biri kırıldığı için düşerek patlayan Falcon 9 roketi idi. Aşağıdaki videoda da gördüğünüz gibi aslında son derece başarılı bir iniş gerçekleştiren Falcon 9 roketinin donanımsal bir sorun yüzünden devrilerek patlaması durumun çok vahim bir başarısızlık olmadığını ortaya koyuyor.

Kanaatimizce SpaceX’in asıl başarısı bize fırlatmanın asıl hedefi olan Jason 3 uydusunu yörüngeye başarılı bir şekilde oturtmak olarak değil Falcon 9 roketini sağ salim geri indirmek olarak hissettirmesiydi. İnsanlara geri kullanılabilir roket ufkunu veren, Uzay’a çıkmayı sıradanlaştıran hedefleri ve çalışmaları bizce SpaceX şirketinin paha biçilemez bir başarısıydı.

Biz inanıyoruz ki nasıl önceden Uzay’a uydu göndermek yeni ve zor bir iş gibiydi -günümüzde son derece sıradan- SpaceX’in üzerinde çalıştığı geri kullanılabilir roketlerde bir gün sıradan hale gelecek. SpaceX şirketini özel yapacak şey ise bu teknolojide dünyaya öncülük etmeleri ve ilki başarmaları. Nitekim SpaceX başarıları kadar başarısızlıklarından da ders çıkaran, aktif, genç ve dinamik bir şirket dolayısıyla SpaceX’in fırlatılan roketi okyanustaki platformuna başarılı bir şekilde indirmeyi kısa sürede başaracaktır.

Falcon 9’un infilak ettiği iniş:

Cevap Yok

Cevap verin