Film İncelemesi: Star Trek

Film İncelemesi: Star Trek

23. Yüzyılda kaptan Kirk’ün kumandasındaki yıldız gemisi U.S.S. Enterprise’ın uzayın bilinmeyen bölgelerine yaptığı keşif yolculuklarını buralarda yaşadıkları maceraları anlatmakta. Kirk, Spock, McCoy, Scotty, Uhura başta olmak üzere serinin tüm karakterleri bilim-kurgu tarihçesinin ikonlaşmış karakterleri arasına girmiştir. Star Trek serisi 1966 yılından 1969 yılına kadar süren 3 sezonluk bir dizi olarak bilim kurgu dünyasına sarsıcı bir giriş yapmıştır. Çıktığı zamanki reyting rekorlarını alt üst etmiştir. Ancak buna rağmen yapımcılar yüksek maliyeti nedeniyle 3 sezon sonunda yayından kaldırmıştır.

1979-1982-1984-1986 yıllarında filmleri çıkmıştır. Bilet fiyatları enflasyonuyla sadece amerikada toplamda bir milyar dolar hasılatı geçmiştir.

1987 yılında yeniden dizi olarak başlanılmış ve 7 sezon sürmüştür. Yayın hayatı boyunca 18 tane Primetime Emmy ödülü alacak kadar başarılı olmuştur. Bu dönemde de yüksek reytingler almıştır.

Celebrity City

1989-1991-1994-1996-1998-2002 yıllarında aynı anda televizyonda star Trek dizileri devam ederken filmler yayınlanmıştır.

Bu arada daha 1987 yılında çıkan Star Trek: The Next Generartion dizisi devam ederken 1993 yılında Star Trek: Deep Space Nine adında bir dizi daha çıkmıştır. Hatta bu dizi de bitmeden 1995 yılında Star Trek: Voyager adı altında bir dizi daha çıkartılmıştır. Günümüze en yakın çıkan ve şu anlık son Star Trek dizisi olan Star Trek: Enterprise ise 2001 yılından 2005 yılına kadar devam etmiştir. Ve ocak 2017 de bir Star Trek dizisine daha başlanacaktır.

Yeni nesil star trek filmlerini ise J.J Abrams’a emanet eden yapımcılar bu son filmlerin gişelerinden oldukça memnun olacaklardır. 2009-2013 yılında bizzat Abrams tarafından yönetilmiş olan seri bu yılın ekim ayında gösterime Justin Lin imzası ile girecek.

Görüldüğü gibi çok etkin olarak Star Trek filmleri, dizileri hatta burada bahsetmemiş olsak da bilgisayar oyunları çizgi filmleri çıkmaktadır. 1966 dan itibaren toplam 30 sezon, 726 bölüm dizi ve 12 tane yüksek bütçeli Star Trek filmi çıkmıştır.

Star Trek Neleri Anlatmaktadır ve Nelere İlham Vermiştir.

1960’lı yıllar Amerika’da ırkçılıkla alakalı tartışmaların hararetle yaşandığı, Martin Luther King’in ırkçılığa karşı mücadeleler verdiği yıllardır. Bu hararetli ırkçılık tartışmalarının yaşandığı yıllarda, 1960 yılında planlanmaya başlamıştır Star Trek evreni. Bu yüzden o yıllarda çok önemli bir konuya, ırkçılığa önemli göndermeler bulundurur. Siyahı insanların filmlerde veya dizilerde rol almakta zorlandığı yıllarda Star Trek evreninde önemli mevkilerde siyahi insanların da bulunması o zamanki Hollywood’da alışılageldik bir olay değildir.

eyccvtfe1pzvjs4pjr9y

Birleşik Gezegenler Federasyonu veya kısaca Federasyon adı altında hayali ütopik bir cumhuriyetten bahsedilir Star Trek evreninde. Bu Federasyon yıldızlararası bir yapıdır. Anayasaya bağlı ve post-kapitalist bir yapıdır bu cumhuriyet. Şu aralar çokça duyduğumuz küreselleşme kelimesinin Star Trek evrenindeki tezahürüdür. Yönetim birimleri ise Fransa ve Abd arasında paylaşılmıştır. Askeriye -veya nam-ı diğer yıldız filosu- ve yasama yapıları Abd içindedir. Ama başkan Fransada yaşar ve yargının merkezi Fransadadır.

Asıl konuya geçmeden, son olarak Star Trek evreninde paranın kullanımına dikkat çekmek istiyorum. Bu evrende para-sanılanın aksine- kullanılmaktadır. Ancak 24. Yüzyıldan itibaren insanların çoğu tarafından para yerine energy credits denen şeyi kullanmaktadır. Ancak bu kullanım normalden biraz farklıdır. Energy credits gerçek manada kullanılır. Bununla ulaşımı, çoğaltıcıları, veya sanal güverteleri (holodeck) kullanırsınız. Ancak başka birisiyle alışverişinizi bununla yapmazsınız. Yani sizin olan energy credits’ler başka birinin cebine girmez. Ancak yıldızlararası ticarette değişim aracı olarak kullanılmaktadır.

Elde 23.-24. Yüzyılların dünyası olunca tabi ki bu dünyayı yansıtabilmek için teknolojik yenilikler potansiyel teknolojiler gösterilmeliydi. Filmin senaristleri de 1960’lı yıllarda o günkü teknolojileri tahmin etmeye çalıştılar. Neler yapılabilir bu 200 yıl içinde, teknoloji nereye gelebilir, gibi düşüncelerle bazı aletler tasarlamaya başladılar. İşte bu yüzden tasarlanma aşamasından 6-7 yıl sonra ancak çekildi. Bu aletlerden bazıları teknoloji devlerine o kadar mantıklı geldi ki bu filmlerde kullanılan aletleri yapmaya çalıştılar ( hatta Stephen Hawking Star Trek setini gezerken üzerinde uzun zamandır çalıştığı bir şeyin maketini görmüş ve tam kendisinin düşündüğü, planladığı gibi bir şeyin yapıldığı için çok şaşırmıştır.). Bunlardan bazıları başarılı oldu bazılar başarısız oldu, belki daha yapılacak olanları da var…

Biz de bu tasarımlardan ilham alınarak yapılmış icatların bir kısmını yazdık.

Star Treklerden Esinlenerek Geliştirilmiş En İyi 5 İcat

5 – İyon İticiler

ion-thruster

İyon iticiler şu anda insanlığın elindeki en hızlı uzay motorlarıdır diyebiliriz. NASA tarafından bulunmuştur ve NASA tarafından kullanılmaktadır. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin de bu teknoloji ile ilgili çalışmalar yaptığı bilinmektedir. 2013 yılında NASA’nın yaptığı açıklamaya göre 48.000 saat aralıksız çalışabilmektedir. Bu da yaklaşık 5 yıl gibi bir zamana tekabül etmektedir. SpaceX 2015 yılında uzaya yolladığı bir uydusunda da bu teknolojiyi kullanmıştır. Şu an sahip olduklarımızdan daha güçlü versiyonlarıyla Star Trek serilerinde bulunmaktadır.

4 – Jet Enjektörler

MIT_injection_01-625x361

Jet enjektör cihazıylala doz otomatik olarak ayarlanıyor ve enjekte edilmesi için de cilde dokundurulması yetiyor. Bu aleti MIT 2012 yılında duyurdu. İğne korkusu olan insanları rahatlatacak bir buluş olan jet enjektörler bundan yıllar önce Star Trek serilerinde kullanılıyordu.

3 – Tablet Bilgisayarlar

star-trek-vs-tablet-computers

Apple şirketinin tablet bilgisayarı icat etmediğini biliyoruz. Ancak tablet bilgisayarları popüler hale getiren nokta Apple’ın iPad ı duyurması olmuştur. 2010 yılında iPad duyurulduktan sonra diğer firmalar da sektörden geri kalmamak için tablet bilgisayarlara yönelmişlerdir ve bu sektörde kısa süre içerisinde büyük yol kat edilmiştir. Ancak bundan yıllar önce Star Trek The Next Generation dizisinde tablet bilgisayarlar vardı ve PADD olarak isimlendirilmişlerdi.

2 – Google Glass

star trek vs google glass

Temelde gözlük şeklinde bir bilgisayar olan Google Glass bilgileri gözlük şeklindeki optik ekrana yansıtmaktadır. Yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekebilmekte, internete girebilmekte, ve hatta bu kemik iletimli ses dönüştürücüye bile sahiptir. 2015 yılında Google tarafından beta sürümünün tamamlandığı duyurulan bu alet Star Trek: Deep Space nine yapımında kullanılıyordu. Şekil olarak aralarında büyük benzerlikler barındırıyorlar.

1 – Cep Telefonları

star trek

Çoğumuzun elinden düşürmediği cep telefonlarının mucidi olan Martin Cooper Motorola firmasının bir çalışanıdır. İlk cep telefonunu 1973 yılında yapmıştır ve dediğine göre ilk cep telefonu 1 kg dan ağırdı ve bataryası 20 dakika sonra bitiyordu. Martin Cooper bir röportajında ise cep telefonunun icadının Star Trek Originals (1966) dizisiyle başladığını, Kaptan Kirk’ün elinde tuttuğu kablosuz telefonu yapmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Star Trek filmlerinden esinlenerek yapılmış en önemli buluşlar tahminimce bunlardır. Daha önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi böylesine büyük bir endüstri dünyanın en önemli şeyini, fikirleri etkileyerek hepimizin hayatını değiştirecek bu icatlara ilham vermişler. Ve belki daha nicelerine de verecekler. Bu yüzden filmleri izlerken bazen sadece eğlenmek için değil, anlattıklarına, ilham verebileceği şeylere dikkat ederek izlemeliyiz. Belki senaryolar, arka plandaki hikayeler, kullanılan eşyalar çok basit veya ütopik gelebilir ancak bunları 1960 yılında hayal etmiş insanları küçümsemek de büyük bir hata olacaktır.

Ahmet Burak Çanakcı

Cevap verin