Bilinen İlk Ölümlü Otopilot Kazası!

“Model S’deki otopilot sensörleri, beyaz bir kamyonu parlak gökyüzünden ayırt edemedi.”

İnsansız araçların sebep olduğu ilk kaza perşembe günü Tesla Motors tarafından ilan edildi. Şüphesiz ki bu gelişme, alıcıların son zamanlarda daha da popüler olan insansız araç endüstrisine güvenip yatırım yapmadan önce bir kez daha düşünmelerine neden olacak.

tesla otopilot kazası

Kaza Nasıl Gerçekleşti?

Kaza, 40 yaşındaki sürücü Joshua Brown’ın Model S Tesla’sını otopilot moduna aldığı sırada 7 Mayıs günü Williston, Florida’da gerçekleşti. Tesla Model S’in otopilot modu araç üzerinde tam kontrole sahipti.

Tesla’nın açıklamasına göre parlak ve güneşli bir ilkbahar sabahı araç sensörleri 18 tekerlekli, uzun beyaz tırı, gökyüzünden ayırt etmeyi başaramadı. Araç son hızla göremediği tıra doğru ilerledi. Tesla, bir blog gönderisinde tırın alt kısmının aracın ön camına çarparak büyük hasara yol açtığını yazdı.

Mayıs başında, Levy Country Journal’da yayınlanmış bir polis raporuna göre araç çarpışmanın etkisiyle parçalandı. Rapora göre Tampa Florida’lı 62 yaşındaki tır şoförü Frank Baressi kazadan yara almadan kurtuldu.

Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), kazayla ilgili soruşturma başlattı

Joshua Brown’ın Nexu Innovations adında bir teknoloji şirketi vardı ve kendisi Tesla’nın büyük bir hayranıydı. Hatta YouTube’a aracını otopilot modunda kullanırken çektiği videolar bile yüklemişti. Bu videolardan bir tanesi, aracının otoyolda giderken olası bir kazayı nasıl önlediğini gösteriyordu. Video, Tesla CEO’su Elon Musk tarafından Twitter’da paylaşıldıktan sonra çok büyük izlenme sayılarına ulaşmıştı.

tesla otopilot

Otopilot Modu İle Yapılan Kazarda Sorumlu Kim?

Elektrikli otomobil şirketi Tesla Motors, 537 kelimelik açıklamasında ısrarla konudan saparak kaza konusunda suçu üslenmekten kaçındı. Kullanıcılar tarafından kaydedilen 210 milyon kilometre sürüşün içerisinden bu kazanın otopilotun yol açtığı, bilinen ilk ölüm olduğu belirtildi.

Şirketin açıklamasına göre:

“Amerika Birleşik Devletleri’ndeki onca araç göz önüne alındığında her 150 milyon kilometrede bir kaza gerçekleşmesi kaçınılmaz.”

Raporun devamında, aracın kendi kendini yöneten yazılımında kullanıcaların ellerini direksiyonda tutmalarını sağlamak için titreşim gönderen bir özellik olduğu belirtiliyor. Şirket, otopilotun gün geçtikçe daha da iyi hale geldiğini, ancak hala mükemmel olmadığını ve sürücünün her zaman dikkatli olması gerektiğini savunuyor.

Blog gönderisinin sonunda Tesla, kazada ölen sürücünün iyi ve sevecen bir ailesinin olduğunu ve bu kayıp için şirket olarak çok üzgün olduklarını belirtiyor. Kazada hayatını yitiren Joshua Brown’ın kendisiyle ilgili olarak,

“O, şirketimiz Tesla’nın ve elektrikli otomobil topluluğunun iyi bir dostuydu. Hayatı yeniliğe ve teknolojinin gücüne odaklanmıştı. Tesla’nın misyonuna da kuvvetli bir inanç besliyordu.”

açıklamasını yaptı.

Tesla’nın Otopilot Modu Sosyal Medyada Çok Popüler

NHTSA’ya göre ön raporlar kazanın sınırlandırılmış otoyoldaki bir kavşakta, tır şöförünün sola dönme girişiminde bulunması sırasında gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Tesla aracını kullanan şoför kaza sonucu oluşan yaralanmalar sonucu hayatını kaybetti. Yerel polis raporuna göre araç tırın altından geçtikten sonra hareketine devam ederek yoldan çıktı ve çift sıra çitin içinden geçtikten sonra bir elektrik diğerine çarptı. Sürücü Brown olay yerinde hayatını kaybetti. Kaza tam da Amerikalıların insansız araçlara iyiden iyiye güvenmeye başladıkları bir dönemde oldu. Tesla Motors, kullanıcılarının ilgisini ve güvenini kazanabilmek için yaptıkları uyarılarla beraber son derece teşvik edici davranıyordu. Kullanıcıların araç kendi kendini kullanırken başka şeylerle de meşgul olabileceklerini görmeleri isteniyordu.

Çok popüler bir video yoğun trafikte ilerleyen bir arabada uyuklayan bir şoförü gösteriyor. Tesla kullanıcılarına ait forumun bir üyesi, araç otopilot modundayken kendisinin nasıl Billy Idol şarkılarına gitar çalarmış gibi yapıp eşlik ettiğini şakacı bir dille anlatmış. Bir başka kullanıcı parlak havalarda sabaha karşı veya sabah, otopilot kamerasının yol çizgilerini ayırt etmekte güçlük çektiğini iddia etmiş.

Sürücüsüz Araçlar ve Otopilot Modu Yaygınlaşıyor

Başka araç şirketleri de yakın gelecekte insansız araç modellerini kullanıma açacaklarını belirtmişti. General Motors, bir yıl içerisinde kendi kendini kullanabilen taksilerin testini başlatmayı planlıyor. Bu taksiler Lyft isimli bir taksi çağırma uygulamayla birlikte geliyor. Google tarafından desteklenen bir startup(girişim), Nevada’da tamamen otomatik tırları test ediyor. Bu tırlar, şoförlerinin ülkeyi boydan boya geçen teslimatlarda dinlenebilmelerini sağlayacak.

Elon Musk geçtiğimiz günlerde  şirketin, otopilot modülünü yeni çıkacak seri Model 3’e de ekleyeceğini ima etti. 35 bin dolarlık aracın hedef kitlesi, orta sınıf kullanıcılar.

Tesla Motors, insansız araçların insan sürücülere kıyasla çok daha güvenli olduğunu ortaya koyan istatistiklere dikkat çekmekte haksız değil. Ancak gerçekleşen Tesla kazası, hayatlarını bir bilgisayar koduna teslim ettiklerini hatırlayan kullanıcıların nasıl tepki vereceğinin en büyük göstergesi olacak.

Aşağıda kazada hayatını kaybeden sürücünün işe giderken Tesla’nın otopilot modunu kaydettiği bir video var:

Kendi adına Brown ellerini direksiyondan çekerken güvende olduğuna inanıyordu. Model S aracının yoğun trafikli bir yolda kendi kendini kullandığı YouTube videolarından birinde, “bütün stresinin devre dışı kaldığını” söylemişti. “Gideceğiniz yere biraz daha yavaş ulaşıyorsunuz ama en azından artık hiçbir şey hakkında endişe etmenize gerek yok. Sadece boşverin.”

Uzay Çağı

Cevap verin