ET3 ile Uzay Ulaşımı Dünya’ya Geliyor

ET3 ile Uzay Ulaşımı Dünya’ya Geliyor!

ET3(Evacuated Tube Transport Technology):

20 ve 21. yüzyılda insanoğlunun hayatı ulaşım teknolojileri ve bu teknolojinin getirdiği hız ile şekillendi ve bugünkü hâlini aldı. Her geçen gün fiziğin sınırlarını daha da zorlayarak daha ucuz, daha güvenli, daha konforlu ve tabi ki de daha hızlı yolculuğun peşinde koşuyoruz. Ulaşım sektöründe yüzlerce, hatta binlerce proje ortaya atılıyor ve herbiri birbirinden ilginç çözümler öne sürüyor. İşte bu projeler arasında aslında pek yeni bir proje olmayan ancak gündeme almaya değecek kadar ciddi mesafeler kateden bir proje var: ET3(Evacuated Tube Transport Technology).

ET3 projesini “Vakumlanmış Tüp Taşımacılığı Teknolojisi” şeklinde çevirebiliriz. Projenin vaat ettikleri kulağa çok uçuk gelse de çalışma prensibini aşağıda okuduğunuzda durumun o kadar kompleks olmadığını anlayacaksınız.

NewYork(Amerika) – Pekin(Çin) arasını, yaklaşık 12.900 km, sadece iki saat gibi inanılmaz bir sürede geçen bir boru hattı ulaşımı teknolojisi vaat eden ET3 geleceğin, belki de yakın geleceğin global ulaşım ağı olmayı hedefliyor. Projeyi gündemimize almamızın sebeplerinden biri ise bu projenin mimarı Daryl Oster ile Tesla ve SpaceX gibi inovatif şirketlerin sahibi ünlü işadamı Elon Musk’ın buluşup bu proje üzerinde konuşması ve konuşmanın sonunda Daryl Oster’in Elon Musk’tan destek koparması oldu diyebiliriz. Nitekim Elon Musk’ın dev projelerinden biri “Hyperloop” ile ET3 birbirine bir hayli benzemekte. Projenin detaylarını okuduğunuzda sizin de Elon Musk’a bu projeye şans tanımak konusunda hak vereceğinize eminim.

Öncelikle projenin mottosu “Uzay teknolojisini Dünya’ya getiriyoruz” olmasından başlayalım. Bilim-kurgu filmlerinden gözlemlediğimiz kadarıyla Uzay’da kurulan ulaşım ağlarında ses olmaz, trafik söz konusu bile değildir ve herhangi bir yakıt salınımı görmeyiz. Koltuklar son derece lüks görünümlüdür ve yolculuk sakin geçer. ET3’nin hazırladığı araçta ise;

 

vakumlanmış tüp taşımacılığı teknolojisi

                          vakumlanmış tüp taşımacılığı teknolojisi

-Gürültü, ses yok!

-Titreşim, sarsıntı yok!

-Motor yok!

-Motor veya yakıt, egzoz salınımı yok!

-Sürtünme yok!

-Lastik teker yok

Vakumlanmış Tüp Taşımacılığı Projesi ile Dünya’yı sadece 6 saat gibi bir sürede turlayabileceğiz.

Neden ET3?

Taşımacılık herkes için temiz, hızlı, konforlu ve yeşil olmalı; ayrıca Dünya genelince maddi olarak karşılanabilir maliyette olmalıdır. Nitekim ET3 günümüz araba ve uçaklarına kıyasla son derece hesaplı bir maliyet öne sürüyor (Uçak ücretlerinin 10’da 1’i gibi bir ücrete taşıma planlıyorlar) Artık taşımacılıkta yeni bir araç kulanma zamanı!

ET3 NEDİR ve NASIL ÇALIŞIR?  

ET3 tam olarak “Dünya’da Uzay Yolculuğu” demektir. ET3 elektrikle çalışır; sessiz, hızlı, ucuz, güvenli ve bir jet uçağından daha hızlıdır.

Araba büyüklüğündeki yolcu kapsülleri sürtünmesiz maglevlerin(en gelişmiş hızlı tren) üzerinde1.5 metre çapında tüplerde hareket eder. Hava, tüm yol boyunca uzanan iki yönlü tüplerden kalıcı olarak alınmıştır. İstasyonlardaki hava kilitleri; kapsüllerin transferini çok cüz’i, kabul edilebilir miktarda hava geçirmek suretiyle yapar. Lineer elektrik motorları kapsülleri hızlandırır, bununla beraber yolculuk için geriye kalan vakumlama gücü ekstra enerjiye gerek kalmadan sağlanır. Enerjinin büyük çoğunluğu da kapsüller yavaşlarken geri kazanılır.

ET3, elektrikli araçlar ve trenlerden 50 kat daha iyi taşımacılık imkanı sağlar. Yani trenle yapacağınız bir sefer ET3 ile 50 sefer gerçekleştirecek enerji ve maliyete eşdeğerdir.”

ET3 sistemlerinin hızı şehir içinde 600 km/saat’tir ve ileride uluslarası yolculuk ve taşımacılıkta 6.500 km/saat hıza ulaşması planlanıyor. Bununla beraber, örneğin, New York’tan Pekin’e yolcu veya kargo taşımacılığı sadece iki saatte yapılabilecek. ET3 hatları kapsüllerin otomatik olarak duraklara gitmesi dışında otobanlar gibi hazırlandı.

ET3 kapsülleri 183 kilogramdır ve 367 kilogram taşıyabilir. Bu da bir otomobil kadar yük ve insan taşıyabileceğini gösteriyor. Hızlı trene kıyasla, ET3 sadece 20’de 1 oranında malzeme ile inşa edilebilir. Otonom yer değiştirmeyle, bir çift ET3 tüpü 32 şeritlik bir otobanın kapasitesini aşabilir. Böylelikle sürücü hatasından kaynaklanacak kaza riski sıfıra indirilmiş olur. ET3 bir yüksek hızlı trenin 10’da 1’i, bir otobanın ise 4’te 1’i maliyet ile yapılabilir.

ET3 “Vakumlanmış Tüp Taşımacılığı Teknolojisi (Evacuated Tube Transport Technology)” demektir. ET3, ‘ET3 Global Alliance’ şirketine aittir ve ETT(Vakumlanmış Tüp Taşımacılığı Teknolojisi)’nin küresel uygulamalarına adanmış bir ululararası ticaret birliği ruhsatına sahip. Şu anki amaçları ise ET3 ile 600 km/saat hıza ulaşmak için konum belirlemek ve ET3’ü deneyip hazır hale getirip göstermek.

Son olarak;

ET3 Ne zaman İnşa Edilip Kullanılacak?

Yukarıda vakumlanmış tüp taşımacılığını hakkında genel bir çerçeve çizdik. Peki bu proje uygulanabilir mi veya uygulanabilirse ne zaman kullanılabilir?

Projenin ve ET3 şirketinin sahibi Daryl Oster bu soruyu şu şekilde cevaplıyor: Projenin önünde teknolojik engeller yok, teknolojik ve teknik kapasiteye sahibiz. Bu problemlerden daha çok siyasi problemlerimiz var. Proje ile yakından ilgilenen 17-18 devlet var, bunlardan 2  veya 3 tanesi bu projeyi 2016 yılının sonunda halka duyurmayı planlıyor, ancak şimdiden hangi bunların hangi devletler olduğunu söylemem yanlış olur. Resmi işlemlerini ve ardından inşaat sürecini düşündüğümüzde önümüzde birkaç yıl daha var diyebiliriz.

Bu hızlı ve lüks ulaşımın halka yansıması nasıl olacak? Herkes kullanabilecek mi? Bilet fiyatları hakkında planlanmış bir miktar var mı?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere projenin karadan olması ve herhangi bir fosil yakıtın kullanılmaması düşünüldüğünde ulaşım maliyetinin bir uçağa kıyasla 10’da 1 gibi bir rakam olması hedefleniyor. Dolayısıyla ulaşım fiyatlarıda insanlar için aşağı yukarı bu civarda olacak. Bu soruyu cevaplarken Daryl Oster şöyle bir hesap yapıyor ET3 ile 100 mile (yaklaşık 160km) yol gitmek $1 yani günümüz kuruyla yaklaşık 3 tl. Dolayısıyla NewYork ile Pekin arasını 8.000 mil = 12.900km olarak düşündüğümüzde bu ücret yaklaşık $80 dolar yapıyor, yani yaklaşık 240 lira gibi komik bir ücrete NewYork – Pekin arası son derece güvenli, lüks ve hızlı bir yolculuk yapmayı mümkün hâle getiriyor. ET3’ün çevre dostu olması ve herhangi bir gürültüsünün olmaması bu projeyi neden geleceğin projesi olarak görmemiz gerektiğini ortaya koyuyor.

Bu proje hakkında hayata geçmesi durumunda dünya çapında 100.000.000 kişiyi işsiz bırakacağı söyleniyor. Elon Musk’ın çılgın projesi Hyperloop ile birleştiğini düşündüğümüzde bu rakamın hiçte abartılı olmadığını tahmin edebiliriz. Yapay zekanın bir hayli önplanda olduğu bu projenin yeryüzünde ulaşım anlayışına ve ulaşım sektöründe çalışan insanlara ağır bir darbe indireceği aşikar.

Daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak istiyorsanız projenin kendi websitesi: www.et3.com ziyaret edebilirsiniz.

Uzay Çağı

Cevap Yok

Cevap verin